EET – odesílání dat

Tento návod je pro službu: Vyfakturuj.cz, SimpleShop

Povinnost odesílat údaje o tržbách je do konce roku 2022 pozastavena. Více viz informace Finanční správy.

Data se ze systémů Vyfakturuj.cz a SimpleShop odesílají do EET přes API. Stačí kliknout na tlačítko ve vystavené faktuře a nemusíte se o nic dalšího starat. U faktur vystavených systémem na základě přijaté úhrady se data do EET odesílají automaticky.

Co je potřeba nastavit

Pro odesílání dat do EET je potřeba nejprve nastavit napojení podle návodu. Jakmile napojení správně funguje a aktivovali jste také odesílání dat do EET v platebních metodách, můžete začít odesílat data.

Odeslání faktury si můžete nejprve vyzkoušet v testovacím režimu EET.

Při vystavování nové faktury najdete u platebních metod s aktivovaným odesíláním dat do EET v závorce název pokladny, kterou jste si nastavili v systému.

Aktivované odesílání dat u platební metody - zobrazení ve faktuře

Odeslání faktury do EET

Tlačítko pro odeslání dokladu do EET se zobrazí v detailu každého dokladu, u kterého je zvolena platební metoda s aktivovaným odesíláním dat do EET.

Tlačítko pro odeslání dokladu do EET

Na faktuře se zároveň zobrazí políčko EET a stav, ve kterém se faktura nachází. Tento stav můžete změnit, pokud fakturu do EET odesílat nechcete nebo už tržba byla zaevidována jinde.

Jakmile doklad odešlete do EET, stav políčka se změní na Odesláno a v historii najdete informaci o úspěšném zaevidování dokladu.

Data do eet odeslána

Ruční a automatické odesílání dat

Do EET jsou odesílány faktury a příjmové/daňové doklady k uhrazené zálohové faktuře. U ručně vystavených dokladů je data nutné odeslat ručně pomocí tlačítka (viz výše).

Výzvy k platbě, proforma faktury, zálohové faktury a objednávky do EET nevstupují. Jakmile ale dojde k jejich uhrazení a následnému vystavení faktury, ta je systémem do EET ihned odeslána automaticky. Není tedy potřeba doklad odesílat ručně.

Jedná-li se o příjmový doklad ručně vystavený v návaznosti na uhrazenou fakturu (obvykle při úhradě v hotovosti), nebude příjmový doklad do EET odeslán, aby nedocházelo k duplicitě. Příjmový doklad je pro tento případ nutné vystavit pomocí funkce v menu uhrazené faktury.

Vytvoření příjmového dokladu k faktuře

Změny odeslaných faktur

Doklady odeslané do EET je samozřejmě možné v systému dodatečně upravit. Potřebujete-li ale změnit na faktuře odeslané do EET některý z údajů, který ovlivňuje celkovou částku, je nutné vystavit opravný doklad a odeslat ho do EET.

Záznam o odeslání

Na faktuře odeslané do EET se zobrazí podrobnosti o odeslání, BKP a FIK.

Záznam o odeslání dat na faktuřeZáznam o odeslání dat je také uveden v Nastavení → Napojení → EET na záložce Komunikace s EET.

Záznamy o komunikaci se systémem EET

Související články

Markéta Hladká

Tento návod pro vás napsala Markéta Hladká ze zákaznické podpory Redbit s. r. o.

Píše články pro uživatele aplikací Vyfakturuj.cz a SimpleShop, a to téměř ve všech chvílích, kdy nepečuje o dva aktivní jednovaječné potomky. Ráda relaxuje na zahradě, nebo u knihy a šálku dobrého čaje.

Chcete se k článku na něco zeptat?