Fakturace (Vyfakturuj.cz)

Smazání, storno a archivace faktury

26. srpna 2020

Tento návod je pro službu: Vyfakturuj.cz, SimpleShop

Pro odstranění faktury ze seznamu aktivních dokladů máte několik možností. Fakturu lze archivovat, stornovat nebo smazat. Jaký je mezi těmito operacemi rozdíl?

Archivace dokladu

Neuhrazené doklady je možné archivovat, aby se nezobrazovaly v přehledu na hlavní stránce účtu a v seznamu faktur. V detailu faktury klikněte na tlačítko se třemi vertikálními tečkami pro další funkce → Archivovat:

Pro rychlou archivaci faktury použijte ikonku, která se zobrazí po kliknutí na vertikální tečky v seznamu faktur:

Kde najdu archivované faktury?

Archivovaný dokument je možné později vyhledat v seznamu faktur na kartě Hledat.

Archivovaný doklad zůstává nadále platný, odesílají se k němu tedy i upomínky podle nastavení v momentě vytvoření dokladu a také k němu systém může přiřadit platbu pomocí automatického párování s bankou.

Je možné archivovanou fakturu uhradit nebo znovu aktivovat?

Archivovanou fakturu lze dodatečně označit jako uhrazenou pomocí tlačítka v detailu dokladu. Nebo ji z archivu vytáhnout a tím ji znovu zařadit mezi aktivní doklady:

Smazání dokladu

Faktura bude úplně odstraněna ze systému, tzn. nebude možné ji později zobrazit. Při smazání poslední faktury v řadě systém při vystavení toto číslo nahradí, v číselné řadě tedy nevznikne mezera.

Pro smazání faktury klikněte v detailu dokladu na ikonku odpadkového koše:

Storno dokladu

Faktura bude zrušená, ale zůstane v systému s označením “storno”. Doklad si později můžete zobrazit v seznamu faktur na kartě Hledat.

Storno faktury je možné zrušit tak, že v detailu dokladu kliknete na tlačítko Menu → Odstornovat.

Hromadné operace

Archivace, smazání i storno lze provést i u více dokladů najednou. V Seznamu faktur zaškrtněte faktury, které potřebujete archivovat, smazat nebo stornovat a poté v políčku pro hromadné operace zvolte potřebnou funkci:

Výběr hromadné operace s vybranými doklady

Klikněte na tlačítko Provést.

Potvrzení výběru operace

Znovu potvrďte požadovanou akci.

Potvrzení smazání dokladů

Po smazání všech vybraných dokladů klikněte na tlačítko pro obnovení stránky, aby se vám načetl aktualizovaný seznam faktur.

Obnovení seznamu faktur po smazání vybraných dokladů

Storno souvisejících dokladů

V případě, že vybrané doklady chcete stornovat, objeví se ve vyskakovacím okně zároveň dotaz, zda si přejete stornovat i související doklady. Tedy např. objednávku k faktuře, kterou potřebujete stornovat. Po zaškrtnutí políčka se zobrazí čísla souvisejících dokladů.

Stornování souvisejících dokladů

U archivace nebo smazání dokladů je nutné u souvisejících dokladů provést potřebnou akci ručně.

Markéta Hladká
Tento návod pro vás napsala Markéta Hladká, anděl zákaznické podpory Redbit s.r.o. Pečlivě a důsledně se stará o spokojenost uživatelů aplikací Vyfakturuj.cz a SimpleShop, a to téměř ve všech chvílích, kdy nekrotí smečku čítající dva jednovaječné potomky. Ráda cestuje a svými historkami dokáže rozesmát celý tým.


Vyřešilo to váš problém?

Total 4 Votes
1

Co bychom podle vás mohli zlepšit?

+ = Verify Human or Spambot ?