Web, hosting a doména aneb neztraťme se v IT pojmech

Rozhodli jste se prodávat svůj produkt online a pojmy z IT světa jsou pro vás španělská vesnice? Právě pro vás jsme připravili základní slovníček nutných pojmů.

Web

Pro každý prodej je dobré se prezentovat na svém webu. Ne každý ale ví, co to je. Web je kolekce jednotlivých webových stránek, které tvoří váš celkový obsah. Pro potřeby tohoto článku si web připodobníme k malému městu, kde jednotlivé domy představují konkrétní webové stránky.

Bývá běžné, že každý web má svou domovskou stránku, ze které vedou odkazy na následující webové stránky.

Pojem se nejlépe prezentuje příklady:

Doména

Každý web i webová stránka mají své doménové jméno. Je to adresa, pod kterou jej každý na internetu najde. V naší metafoře se jedná o adresu vašeho rodinného domu.

Domény dělíme do tří řádů, přičemž nejvyšší je doména prvního řádu, která může být různého charakteru:

  • národní (např.: .cz, .sk, .de)
  • regionální (např.: .eu)
  • podle zaměření obsahu stránky (např: .info, .gov, .com)

Na příkladu našeho blogu si pojem ujasníme:

Příklad domény 1., 2. a 3. řádu

Správcem české národní domény cz je CZ.NIC.

Hosting

Webhosting (zkráceně hosting) je místo na internetu, kde budou vaše webové stránky “bydlet”. Pokud opět použijeme naše přirovnání, jde o pozemek, kam váš dům postavíte.

Webhosting můžete získat zdarma, nebo si jej zaplatit. U bezplatných hostingů ovšem počítejte s jistými omezeními v podobě omezeného prostoru, nutnosti vložení reklam na vaše stránky apod.

Hosting a doménu většinou řešíte naráz. Na internetu proto naleznete velké množství poskytovatelů, kteří vám nabídnou zajištění obojího.

Server

Dalším zákeřným pojmem je server. Ten má navíc dvojí význam: v prvním případě se jedná o hardware (fyzický stroj), v druhém jde o software (program).

Bavíme-li se o webech, je server chápán jako správce webových stránek – tzv. webový server. Zadáním adresy webu do prohlížeče je server požádán o přístup ke stránkám. Pokud nenastane nějaká neočekávaná situace, webový server žádosti vyhoví a zobrazí zákazníkovi obsah webových stránek.

Když se opět vrátíme k našemu příměru webových stránek s domem, je webový server správcem domu. Takový vrátný, který návštěvě otevře dveře a vpustí ji do domu.

E-mailový server

E-mailový server (také poštovní server) je program, který se stará o přijímání, odesílání a skladování vašich e-mailů. V běžném životě s ním nepracujete napřímo, neboť si sám běží někde na pozadí a vy k němu přistupujete pouze přes pěkné a srozumitelné grafické rozhraní.

Redakční systém

Ne každý si umí sednout k počítači a napsat vlastní web na kolenou. Od toho existují tzv. redakční systémy, které vám pomohou váš vysněný web vytvořit.

Nejznámější takovou službou je WordPress, který v současnosti používá 41% webů.

Své vychytané “webovky” si můžete jednoduše naklikat také například na Webnode nebo Wix.

Systém SimpleShop si bude s vaším webem jistě skvěle rozumět. Na své stránky jednoduše umístíte svůj vychytaný prodejní formulář a začnete prodávat během chvilky. Vše potřebné si nastavíte doslova na pár kliknutí.

Související články

Pavlina_vydrarova

Tento návod pro vás napsala Pavlína Vydrařová, vedoucí zákaznické podpory Redbit s. r. o. Vede tým, který pečuje o naše zákazníky, a pomáhá s vývojem obou našich systémů. Miluje cestování, klidné výlety do přírody a pohodu u pečení dobrot. Baví ji nové technologie a ocení každý nový tip ze světa webů.

Chcete se k článku na něco zeptat?

Napište nám