Číselné řady – nastavení

29. prosince 2020

Tento návod je pro službu: Vyfakturuj.cz, SimpleShop

Číselné řady najdete v Nastavení → Faktury → Číselné řady.

Nastavení číselných řad ve Vyfakturuj.cz a SimpleShopu

Nastavení formátu číselných řad je možné u všech typů dokladů. Pro plátce a neplátce DPH se nabídka dokladů pro úpravy číselných řad mírně liší. Plátci DPH mají k dispozici daňový doklad a opravný daňový doklad, zatímco neplátci v přehledu najdou příjmový a opravný doklad.

U každého typu dokladu je vždy přednastavena jedna číselná řada. Její formát si samozřejmě můžete upravit podle své potřeby.

Úprava formátu číslování

Klikněte na typ dokladu a pak na tlačítko Upravit.

Úprava číselné řady
K dispozici máte výběr ze čtyřech přednastavených formátů a nebo lze vytvořit formát vlastní s použitím proměnných.

Zvolte číslo, od kterého bude nová číselná řada začínat. Například v případě, že jste si už do systému naimportovali nějaké dříve vystavené faktury, mělo by v políčku být číslo následující po čísle posledního vystaveného dokladu. Doklady, které vystavíte ve Vyfakturuj.cz nebo SimpleShopu, na ně tak budou plynule navazovat.

Možnosti úpravy číselné řady

U vlastního formátu můžete kombinací proměnných a různého počtu cifer vytvořit číslování dokladů přesně podle vašich potřeb.

Nastavení vlastního formátu číselné řady

Příklad nastavení pro rok 2021:

Zadání Výsledek Použité proměnné
FA{yy}{cccc} FA210001 {yy} = rok, 2 cifry
{cccc} = číslo, 4 cifry
FA{yyyy}{ccc} FA2021001 {yyyy} = rok, 4 cifry
{ccc} = číslo, 3 cifry
FA{yy}{mm}{dd} FA211021 {yy} = rok, 2 cifry
{mm} = měsíc, 2 cifry
{dd} = den, 2 cifry

Formulář uložte.

Přechod na nový rok

Na začátku kalendářního roku se číselné řady obsahující proměnnou {yy} nebo {yyyy} automaticky přenastaví na nový rok. Faktury budou v novém roce číslovány opět od začátku, tzn. od čísla 1 (pokud si počáteční číslo řady ručně nenastavíte jinak).

Příklad:

Číselná řada FA{yy}{cccc} skončí 31. 12. 2020 na čísle FA201542.

Další doklad vystavený 1. ledna 2021 bude mít číslo FA210001.

Variabilní symbol

Variabilní symbol je u číselných řad generován automaticky. U faktur je VS vytvořen podle čísla faktury. Pro odlišení ostatních typů dokladů systém před číslo dokladu přidává další číslovku:

  • Objednávka – 4
  • Opravný daňový doklad – 5
  • Příjmový doklad – 6
  • Daňový doklad – 6
  • Zálohová faktura – 7
  • Proforma faktura – 9
  • Výzva k platbě – 8

U dokladů, které navazují na předchozí (již vystavený) doklad, se VS přenáší z původního dokladu. Např. na faktuře a z ní vystaveném opravném dokladu bude VS stejný. Stejně tak na zálohové faktuře a z ní vystaveném daňovém (u neplátců DPH příjmovém) dokladu.

U nákladů se VS negeneruje automaticky, ale můžete si ho ručně doplnit podle původního dokladu, který do systému zadáváte.

Formát číselné řady návazného dokladu

U dokladů, ke kterým systém po jejich uhrazení automaticky vystavuje další doklad (faktura k proforma faktuře nebo objednávce, daňový nebo příjmový doklad k zálohové faktuře apod.), je v okně pro úpravu číselné řady k dispozici políčko pro výběr číselné řady u návazného dokladu.

Pokud je u návazného dokladu vytvořena jen jedna číselná řada, systém ji vybere automaticky. Manuálně můžete návaznou řadu vybrat v případě, že máte možnost přidávat vlastní číselné řady.

Výběr formátu návazné číselné řady

Přidání nové číselné řady

Viz návod pro vlastní číselné řady.

Související návody

Markéta Hladká
Tento návod pro vás napsala Markéta Hladká, anděl zákaznické podpory Redbit s.r.o.. Pečlivě a důsledně se stará o spokojenost uživatelů aplikací Vyfakturuj.cz a SimpleShop, a to téměř ve všech chvílích, kdy nekrotí smečku čítající dva jednovaječné potomky. Ráda cestuje a svými historkami dokáže rozesmát celý tým.


Odpověděl článek na všechny vaše otázky?

Total 4 Votes
1

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?