Evidence nákladů

2. září 2021

Tento návod je pro službu: Vyfakturuj.cz, SimpleShop

Evidence nákladových položek je v systémech Vyfakturuj.cz a SimpleShop velmi snadná a navíc vám umožní jednoduše předávat přijaté účtenky a faktury vaší účetní. Ke každému nákladu můžete do systému zadat podrobné údaje.

Vložení nového nákladu

Přejděte do sekce Náklady a klikněte na tlačítko + Nový náklad.

Přidání nového nákladu

Dodavatel

Vyberte dodavatele ze seznamu nebo vytvořte nového dodavatele. Údaje můžete pomocí IČO načíst automaticky z rejstříku ARES. Nový kontakt si můžete uložit do adresáře stejně jako u faktur.

naklady - dodavatel

Popis a datum

Vyplňte popis dokladu, podle kterého bude možné náklad později vyhledat. Sloupec Popis dokladu si také můžete zobrazit v seznamu nákladů.

Zadejte datum vystavení a platby, příp. splatnosti. Podle data vystavení a uhrazení (resp. splatnosti) je pak možné doklady seřadit v seznamu.

naklady - popis + datum

Identity, střediska, štítky

Políčka pro výběr projektové identity, střediska a štítku se zobrazují pouze v případě, že máte identity, střediska a štítky vytvořeny v nastavení svého účtu.

Do budoucna chystáme podrobné statistiky, které budou zahrnovat vydané i přijaté doklady a bude možné je filtrovat podle různých parametrů.

naklady - nastaveni

Číslování

Doklady jsou číslovány automaticky podle nastavené výchozí číselné řady (více viz návod k nastavení číselných řad). Pokud máte nastaveno více číselných řad, můžete z roletky ručně vybrat některou z nich.

Do následujícího políčka vložte číslo, které je uvedeno přímo na dokladu.

naklady - cislovani

Způsob úhrady a platební údaje

Vyberte způsob úhrady. Přidat další platební metodu můžete v Nastavení → Faktury → Platební metody.

Jestliže je náklad hrazen bankovním převodem, zadejte číslo bankovního účtu a případně IBAN dodavatele. Tyto údaje se do nákladu propisují z adresáře, pokud máte tyto údaje u dodavatele vyplněny. Můžete je ale samozřejmě k nákladu doplnit i ručně.

Číslo účtu se zobrazí v soupisu nákladů, který lze vygenerovat ve formátu PDF pomocí funkce hromadných operací (viz níže).

naklady - platebni udaje

Typ doklad, zaokrouhlení a měna

Zadejte informace o typu dokladu (faktura/účtenka/jiný).

Vyberte, zda má být celková částka nákladu zaokrouhlena či nikoliv. Změňte také měnu, pokud je jiná než výchozí české koruny.

naklady - mena

Daňová uznatelnost nákladu

U neplátců DPH je označení daňové uznatelnosti u nákladu pouze pro vaši potřebu. Nemá vliv na další funkce systému.

U plátců DPH a identifikovaných osob se náklad, který je označen jako daňově uznatelný, načte do exportů pro přiznání k DPH a kontrolní hlášení.

naklady - danove uznatelny

Nahrávání souborů

Nahrajte kopii dokladu.

naklady - soubor

U všech placených tarifů ve Vyfakturuj.cz je možné nahrát přílohu do velikosti max. 2MB. U tarifu zdarma lze pouze zadat náklad bez přílohy.

Položky a ceny

Vyplňte jednotlivé položky z nákladové faktury nebo účtenky včetně počtu kusů a částky.

naklady - polozky

Vše uložte kliknutím na tlačítko Vytvořit náklad.

Opravný doklad od dodavatele

Pro tyto účely je potřeba vložit opravný doklad od dodavatele jako nový náklad s mínusovou položkou a vyplnit informace přesně tak, jak je vyplnil dodavatel. Poté nezapomeňte náklad s mínusovou položkou označit jako zaplacený.

Vyhledávání v nákladech

Uhrazené a neuhrazené náklady si můžete zobrazit na samostatných kartách.

Na kartě Hledat pak lze vyhledávat podle různých parametrů – data vystavení, uhrazení, splatnosti a DUZP, způsobu úhrady nebo měny.

Výběr projektové identity a štítku se zobrazí pouze v případě, že identity a štítky máte vytvořeny v nastavení svého účtu.

Filtrování v seznamu nákladů

Markéta Hladká
Tento návod pro vás napsala Markéta Hladká, anděl zákaznické podpory Redbit s.r.o. Pečlivě a důsledně se stará o spokojenost uživatelů aplikací Vyfakturuj.cz a SimpleShop, a to téměř ve všech chvílích, kdy nekrotí smečku čítající dva jednovaječné potomky. Ráda cestuje a svými historkami dokáže rozesmát celý tým.


Odpověděl článek na všechny vaše otázky?

Total 39 Votes
26

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?