Evidence nákladů

Tento návod je pro službu: Vyfakturuj.cz

Svoje náklady můžete v systému Vyfakturuj.cz evidovat velmi snadno. Funkce vám navíc umožní jednoduše předávat přijaté účtenky a faktury vaší účetní. Ke každému nákladu lze také do systému zadat podrobné údaje.

Vložení nového nákladu

Přejděte do sekce Náklady a klikněte na tlačítko +.

Novy-naklad

Dodavatel

Vyberte dodavatele ze seznamu nebo vytvořte nového. Pro automatické načtení údajů o dodavateli zvolte zemi, ve které má sídlo a zadejte IČO. Automatické načítání údajů probíhá z rejstříku MERK. Tato funkce je zpřístupněna pro firmy se sídlem v České republice a na Slovensku. Údaje lze také zadat ručně.

Nový kontakt si můžete uložit do adresáře stejně jako u faktur.

Zadat-dodavatele

Popis a datum

Vyplňte popis dokladu, podle kterého bude možné náklad později vyhledat. Sloupec Popis dokladu si také můžete zobrazit v seznamu nákladů.

Zadejte datum vystavení a platby, příp. splatnosti. Podle data vystavení a uhrazení (resp. splatnosti) je pak možné doklady seřadit v seznamu.

Naklad-popis

Identity, střediska, štítky

Políčka pro výběr projektové identity, střediska a štítku se zobrazují pouze v případě, že máte identity, střediska a štítky vytvořeny v nastavení svého účtu.

Do budoucna chystáme podrobné statistiky, které budou zahrnovat vydané i přijaté doklady a bude možné je filtrovat podle různých parametrů.

Naklad-identita

Číslování

Doklady jsou číslovány automaticky podle nastavené výchozí číselné řady (více viz návod k nastavení číselných řad). Pokud máte nastaveno více číselných řad, můžete z roletky ručně vybrat některou z nich.

Více informací najdete také v článku Jak na číslování faktur? Čistě logicky.

Do následujícího políčka vložte číslo, které je uvedeno přímo na dokladu.

Náklady čísla dokladů

Způsob úhrady a platební údaje

Vyberte způsob úhrady. Přidat další platební metodu můžete v NastaveníFakturyPlatební metody.

Jestliže je náklad hrazen bankovním převodem, zadejte číslo bankovního účtu a případně IBAN dodavatele. Tyto údaje se do nákladu propisují z adresáře, pokud máte tyto údaje u dodavatele vyplněny. Můžete je ale samozřejmě k nákladu doplnit i ručně.

Číslo účtu se zobrazí v soupisu nákladů, který lze vygenerovat ve formátu PDF pomocí funkce hromadných operací (viz níže).

Naklady-platba

Typ dokladu, zaokrouhlení a měna

Zadejte informace o typu dokladu (faktura/účtenka/jiný).

Vyberte, zda má být celková částka nákladu zaokrouhlena či nikoliv. Změňte také měnu, pokud je jiná než výchozí české koruny.

Náklad typ

Daňová uznatelnost nákladu

U neplátců DPH je označení daňové uznatelnosti u nákladu pouze pro vaši potřebu. Nemá vliv na další funkce systému.

U plátců DPH a identifikovaných osob se náklad, který je označen jako daňově uznatelný, načte do exportů pro přiznání k DPH a kontrolní hlášení.

Uznatelnost nákladu

Příloha k nákladu

Zde můžete nahrát kopii dokladu. K jednomu nákladu lze přiložit více souborů ve formátech jpg, png, gif, pdf.

Náklad soubor

U všech placených tarifů ve Vyfakturuj.cz je možné nahrát přílohu do velikosti max. 2 MB. U tarifu Zdarma lze pouze zadat náklad bez přílohy.

Položky a ceny

Vyplňte jednotlivé položky z nákladové faktury nebo účtenky včetně počtu kusů a částky.

Náklad uložte

Vše uložte kliknutím na tlačítko Vytvořit náklad.

Opravný doklad od dodavatele

Pro tyto účely je potřeba vložit opravný doklad od dodavatele jako nový náklad s mínusovou položkou a vyplnit informace přesně tak, jak je vyplnil dodavatel. Poté nezapomeňte náklad s mínusovou položkou označit jako zaplacený.

Vyhledávání v nákladech

Uhrazené a neuhrazené náklady si můžete zobrazit na samostatných kartách. Pomocí ozubeného kolečka si nastavte, jaké sloupce se mají v seznamu nákladů zobrazovat.

Výběr sloupců do seznamu nákladů

Na kartě Hledat pak lze vyhledávat podle různých parametrů – data vystavení, uhrazení, splatnosti a DUZP, způsobu úhrady nebo měny.

Výběr projektové identity a štítku se zobrazí pouze v případě, že identity a štítky máte vytvořeny v nastavení svého účtu.

Náklady seznam

Hromadné akce v nákladech

Náklady je možné ze seznamu nákladů hromadně exportovat nebo mazat.

Hromadné akce s náklady

Související články

Markéta Hladká

Tento návod pro vás napsala Markéta Hladká.

Ráda relaxuje na zahradě u knihy a šálku dobrého čaje, pokud zrovna nepečuje o své dva aktivní jednovaječné potomky.

Chcete se k článku na něco zeptat?

Napište nám