Evidence nákladů

13. září 2020

Tento návod je pro službu: Vyfakturuj.cz, SimpleShop

Evidence nákladových položek je v systémech Vyfakturuj.cz a SimpleShop velmi snadná a navíc vám umožní jednoduše předávat přijaté účtenky a faktury vaší účetní. Ke každému nákladu můžete do systému zadat podrobné údaje.

Náklady jsou od května 2020 součástí exportů pro přiznání k DPH a kontrolní hlášení.

Vložení nového nákladu

Přejděte do sekce Náklady a klikněte na tlačítko + Nový náklad.

Přidání nového nákladu

Dodavatel

Vyberte dodavatele ze seznamu nebo vytvořte nového dodavatele. Údaje můžete pomocí IČ načíst automaticky z rejstříku ARES. Nový kontakt si můžete uložit do adresáře stejně jako u faktur.

Vložení údajů o dodavateli do nového nákladu

Popis a datum

Vyplňte popis dokladu, podle kterého bude možné náklad později vyhledat. Sloupec Popis dokladu si také můžete zobrazit v seznamu nákladů.

Zadejte datum vystavení a platby, příp. splatnosti. Podle data vystavení a uhrazení (resp. splatnosti) je pak možné doklady seřadit v seznamu.

Popis dokladu a datumy u nového nákladu

Identity, střediska, štítky

Políčka pro výběr projektové identity, střediska a štítku se zobrazují pouze v případě, že máte identity, střediska a štítky vytvořeny v nastavení svého účtu.

Do budoucna chystáme podrobné statistiky, které budou zahrnovat vydané i přijaté doklady a bude možné je filtrovat podle různých parametrů.

Přiřazení identity, střediska a štítku k nákladu

Číslování

Doklady jsou číslovány automaticky podle nastavené výchozí číselné řady (více viz návod k nastavení číselných řad). Pokud máte nastaveno více číselných řad, můžete z roletky ručně vybrat některou z nich.

Do následujícího políčka vložte číslo, které je uvedeno přímo na dokladu.

Použití číselné řady u nákladu

Způsob úhrady a platební údaje

Vyberte způsob úhrady. Přidat další platební metodu můžete v Nastavení → Faktury → Platební metody.

Jestliže je náklad hrazen bankovním převodem, zadejte číslo bankovního účtu a případně IBAN dodavatele. Tyto údaje se do nákladu propisují z adresáře, pokud máte tyto údaje u dodavatele vyplněny. Můžete je ale samozřejmě k nákladu doplnit i ručně.

Číslo účtu se zobrazí v soupisu nákladů, který lze vygenerovat ve formátu PDF pomocí funkce hromadných operací (viz níže).

Zadání platebních údajů k nákladu

Typ doklad, zaokrouhlení a měna

Zadejte informace o typu dokladu (faktura/účtenka/jiný).

Vyberte, zda má být celková částka nákladu zaokrouhlena či nikoliv. Změňte také měnu, pokud je jiná než výchozí české koruny.

Zadání typu dokladu, zaokrouhlení a měny u nákladu

Daňová uznatelnost nákladu

U neplátců DPH je označení daňové uznatelnosti u nákladu pouze pro vaši potřebu. Nemá vliv na další funkce systému.

U plátců DPH a identifikovaných osob se náklad, který je označen jako daňově uznatelný, načte do exportů pro přiznání k DPH a kontrolní hlášení.

Označení daňové uznatelnosti u nákladu

Nahrávání souborů

Nahrajte kopii dokladu.

Nahrání kopie dokladu k nákladu

U všech placených tarifů ve Vyfakturuj.cz je možné nahrát přílohu do velikosti max. 2MB. U tarifu Hobby lze pouze zadat náklad bez přílohy.

Položky a ceny

Vyplňte jednotlivé položky z nákladové faktury nebo účtenky včetně počtu kusů a částky.

Vyplnění položek z nákladové faktury

Vše uložte kliknutím na tlačítko Vytvořit náklad.

Vyhledávání v nákladech

Uhrazené a neuhrazené náklady si můžete zobrazit na samostatných kartách.

Na kartě Hledat pak lze vyhledávat podle různých parametrů – data vystavení, uhrazení, splatnosti a DUZP, způsobu úhrady nebo měny.

Výběr projektové identity a štítku se zobrazí pouze v případě, že identity a štítky máte vytvořeny v nastavení svého účtu.

Filtrování v seznamu nákladů

Hromadné operace s náklady

V rámci hromadných operací s náklady zatím nabízíme export položek vybraných v seznamu. Do budoucna rozšíříme tuto funkci o další možnosti.

Export nákladů

Náklady je možné pomocí hromadných operací exportovat ve formě soupisu, který se hodí například jako podklad pro platbu. Můžete si také vygenerovat soubor ve formátu CSV, JSON nebo XML.

V seznamu nákladů zvolte položky, které mají být do soupisu zahrnuty. V možnostech pro hromadné operace vyberte Exportovat. Potvrďte kliknutím na tlačítko Provést.

Export vybraných nákladů

V dalším okně zvolte formát exportovaných dat a pro potvrzení klikněte na tlačítko Exportovat.

Výběr formátu pro export nákladů

Náklady u plátců DPH

Členění DPH

Vyberte sekci z členění DPH. Políčko Členění DPH se u nákladu zobrazí pouze v případě, že máte členění DPH nastavené (Nastavení → Faktury → Účetnictví → Členění DPH).

Nastavení z členění DPH se zatím nepropisuje do exportů pro přiznání DPH a kontrolní hlášení.

Zařazení nákladu do sekce členění DPH

Výpočet a sazba DPH

Vyberte způsob výpočtu DPH a zadejte sazbu DPH u jednotlivých položek.

Zadání výpočtu a sazby DPH u níkladu

Náklady od neplátců DPH zadejte do systému stejně jako jakékoliv ostatní nákladové doklady. Pouze u DPH zvolte sazbu 0%.

Náklady v přiznání k DPH a kontrolním hlášení

Nákladové doklady jsou zahrnuty v exportech pro přiznání k DPH a kontrolní hlášení. Aby se doklady do exportů správně načetly, je (kromě splnění dalších podmínek pro jednotlivé oddíly) nutné, aby byl náklad označen jako daňově uznatelný a u dodavatele bylo uvedeno DIČ.

Markéta Hladká
Tento návod pro vás napsala Markéta Hladká, anděl zákaznické podpory Redbit s.r.o. Pečlivě a důsledně se stará o spokojenost uživatelů aplikací Vyfakturuj.cz a SimpleShop, a to téměř ve všech chvílích, kdy nekrotí smečku čítající dva jednovaječné potomky. Ráda cestuje a svými historkami dokáže rozesmát celý tým.


Odpověděl článek na všechny vaše otázky?

Total 36 Votes
26

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?