Typy dokladů v systému Vyfakturuj.cz

Tento návod je pro službu: Vyfakturuj.cz

V tomto návodu jsme popsali všechny doklady, se kterými se v aplikaci Vyfakturuj.cz setkáte.

Vystavení dokladů

Veškeré doklady vystavíte pomocí levého menu či v seznamu faktur. Klikněte na tlačítko a z roletky vyberte, který doklad chcete vytvořit.

Typy dokladů

Zobrazení a tisk dodacího listu, složenky nebo účtenky

U dokladů si můžete zobrazit či vytisknout dodací list (ve formátu HTML nebo PDF), složenku (ve formátu PDF) nebo účtenku.

Složenka se zobrazuje pouze u těch dokladů, u kterých je jako platební metoda zvolen Bankovní převod nebo Dobírka.

Zobrazení a tisk

Faktura

Jedná se o účetní a daňový doklad, který vydáváte za provedenou službu či dodané zboží. Pokud jste plátci DPH, můžete v případě potřeby vytvořit opravný daňový doklad (dobropis).

Opravný daňový doklad

Tento doklad vytvoříte např. v případě, že dojde k vrácení zboží nebo neuskutečníte již uhrazenou službu.

Opravný doklad vytvoříte kliknutím na detail konkrétní faktury, ze které chcete opravný doklad vytvořit. Následně klikněte vpravo nahoře na další možnosti (tři tečky pod sebou) a vyberte Vytvořit opravný doklad.

Opravný daňový doklad

Zálohová faktura

Nejedná se o daňový doklad. Používá se v případě, že chcete, aby vám zákazník zaplatil určitou část z celkové sumy ještě před poskytnutím dané služby, či před dodáním zboží. Poté, kdy vám zákazník uhradí danou zálohovou fakturu, vystaví systém automaticky buď daňový doklad, nebo příjmový doklad. Zde záleží, zda jste či nejste plátce DPH.

Daňový doklad

Tento doklad se vystaví v případě, že jste plátci DPH.

Příjmový doklad

Tento doklad se vystaví v případě, že nejste plátci DPH.

Vystavení koncové faktury k přijatým zálohám

Ke každé zálohové faktuře, ať už je jedna a nebo je jich více, je třeba vždy vystavit tzv. koncovou fakturu, ve které budou jednotlivé zálohy rozepsané. Vystavení koncové faktury v našem systému není nic složitého, jednoduše ji vystavíte buď v detailu konkrétního dokladu a nebo přes seznam faktur, kde si jednotlivé zálohové faktury snadno vyfiltrujete.

Proforma faktura

Nejedná se o daňový doklad. V praxi se proforma faktura nejčastěji používá v případě, když chcete od zákazníka zaplatit celou částku. Po uhrazení se vám v systému Vyfakturuj.cz automaticky vystaví faktura. V této faktuře naleznete informaci, z které proforma faktury byla faktura vystavena.

Výzva k platbě

Nejedná se o daňový doklad. Slouží stejně jako např. proforma faktura k platbě předem, za vámi poskytnuté zboží či služby. Po uhrazení celé částky se vám v systému Vyfakturuj.cz automaticky vystaví faktura.

Objednávka

Nejedná se o daňový doklad. Obvykle slouží jako předpis platby celé částky. Poté, co bude objednávka uhrazena, tak se v systému Vyfakturuj.cz automaticky vystaví faktura. Tato faktura bude následně obsahovat informaci k jaké objednávce faktura vznikla.

Cenová nabídka

Nejedná se o daňový doklad. Slouží k vytvoření konkrétní cenové nabídky, kterou můžete předložit svým klientům.

Další list dokladu

Kliknutím na tři tečky lze ke každému z uvedených dokladů vytvořit Další list

Další list k dokladu

Do dalšího listu můžete uvést libovolnou textaci a lze jej editovat bez znalosti HTML. Uložíte jej kliknutím na tlačítko Uložit.

Práce s dalším listem

Další list zobrazíte v detailu konkrétního dokladu. Zobrazuje se také jako další stránka při zobrazení dokladu ve formátu PDF.

Zobrazení dalšího listu

Infografika – život dokladu

Níže jsou graficky znázorněny jednotlivé doklady a co se s nimi děje po uhrazení platby zákazníkem.

Život faktury

Související články

Gabca-avatar-400x400-1

Tento návod pro vás napsala Gabriela Dřízhalová.

Její vášní je cestování a nejraději relaxuje při práci na zahrádce či procházce přírodou.

Chcete se k článku na něco zeptat?

Napište nám