Typy dokladů v systému Vyfakturuj.cz a jak s nimi pracovat

18. srpna 2021

Tento návod je pro službu: Vyfakturuj.cz

V tomto návodu jsme popsali doklady, se kterými se v aplikaci Vyfakturuj.cz setkáte.

Vystavení dokladů

Veškeré doklady vystavíte pomocí levého menu. Rozklikněte sekci Faktury a vytvořte doklad, který potřebujete.

Vytvoreni dokladu

Tisk dodacího listu, složenky nebo účtenky

U každé konkrétní faktury, objednávky nebo opravného daňového dokladu si můžete zobrazit či vytisknout dodací list (ve formátu HTML nebo PDF), složenku (ve formátu PDF) nebo účtenku.

Rozklikněte si detail dokumentu a klikněte na tlačítko Zobrazit. Následně si vyberte příslušný doklad, který si přejete zobrazit či vytisknout.

zobrazit dokumenty k fakture

U každé konkrétní proforma faktury, zálohové faktury, příjmového dokladu, daňového dokladu nebo výzvy k platbě si můžete zobrazit nebo vytisknout dodací list (ve formátu HTML nebo PDF) nebo účtenku.

Rozklikněte si detail dokumentu a klikněte na tlačítko Zobrazit. Následně si vyberte příslušný doklad, který si přejete zobrazit či vytisknout.

zalohova faktura zobrazeni

Faktura

Jedná se o účetní a daňový doklad, který vydáváte za provedenou službu či dodané zboží. Pokud jste plátci DPH, můžete v případě potřeby vytvořit opravný daňový doklad (dobropis).

Opravný daňový doklad

Tento doklad vytvoříte např. v případě, že dojde k vrácení zboží nebo neuskutečníte již uhrazenou službu.

Opravný doklad vytvoříte kliknutím na detail konkrétní faktury, ze které chcete opravný doklad vytvořit. Následně klikněte vpravo nahoře na další možnosti (tři tečky pod sebou) a vyberte Vytvořit opravný doklad.

Vytvoreni opravnedo dokladu

Zálohová faktura

Nejedná se o daňový doklad. Používá se v případě, že chcete, aby vám zákazník zaplatil určitou část z celkové sumy ještě před poskytnutím dané služby, či před dodáním zboží. Poté, kdy vám zákazník uhradí danou zálohovou fakturu, vystaví systém automaticky buď daňový doklad nebo příjmový doklad. Zde záleží, zda jste či nejste plátce DPH.

Daňový doklad

Tento doklad vystavíte v případě, že jste plátci DPH.

Příjmový doklad

Tento doklad vystavíte v případě, že nejste plátci DPH.

Vystavení koncové faktury k přijatým zálohám

Pokud budete vystavovat koncovou fakturu pouze z jedné zálohové faktury, stačí kliknout na detail konkrétní zálohové faktury. Následně rozklikněte v pravém horním rohu Další možnosti (tři tečky pod sebou) a vyberte možnost Vystavit koncovou fakturu.

koncova faktura k zaloze

V případě, že potřebujete vystavit koncovou fakturu z několika zálohových faktur, klikněte v levém menu v sekci Faktury na Seznam faktur. Následně si pomocí tlačítka Hledat vyfiltrujte Zálohové faktury. Poté zaškrtněte konkrétní zálohové faktury, ze kterých chcete vystavit koncovou fakturu. V dolní části vyberte operaci, kterou chcete provést, v našem případě Vystavit koncovou fakturu.

koncova faktura z vice zaloh

Proforma faktura

Nejedná se o daňový doklad. V praxi se proforma faktura nejčastěji používá v případě, když chcete od zákazníka zaplatit celou částku. Po uhrazení se vám v systému Vyfakturuj.cz automaticky vystaví faktura. V této faktuře naleznete informaci, z které proforma faktury byla faktura vystavena.

Výzva k platbě

Nejedná se o daňový doklad. Slouží stejně jako např. proforma faktura k platbě předem, za vámi poskytnuté zboží či služby. Po uhrazení celé částky se vám v systému Vyfakturuj.cz automaticky vystaví faktura.

Objednávka

Nejedná se o daňový doklad. Obvykle slouží jako předpis platby celé částky. Poté, co bude objednávka uhrazena, tak se v systému Vyfakturuj.cz automaticky vystaví faktura. Tato faktura bude následně obsahovat informaci k jaké objednávce faktura vznikla.

Infografika – život dokladu

Níže jsou graficky znázorněny jednotlivé doklady a co se s nimi děje po uhrazení platby zákazníkem.

Infografika

Gabriela Dřízhalová
Tento návod pro vás napsala Gabriela Dřízhalová ze zákaznické podpory Redbit s.r.o. Vždy s úsměvem odpovídá na dotazy našich zákazníků. Její vášní je cestování a nejraději relaxuje při práci na zahrádce či procházce přírodou.

 


Odpověděl článek na všechny vaše otázky?

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?