Jak fungují e-maily odesílané WP pluginem

Tento návod je pro službu: SimpleShop

SimpleShop plugin pro WordPress umí posílat několik typů e-mailů. V tomto článku najdete podrobné informace o tom, jak tyto e-maily fungují a co je nutné k jejich bezproblémovému odesílání.

E-maily odesílané okamžitě

Okamžitě se odesílají e-maily s přihlašovacími údaji u členství, které je platné ihned po uhrazení objednávky. U těchto e-mailů je pouze potřeba, aby se na webu správně vytvořil uživatel. E-mail odejde hned vzápětí.

E-maily naplánované na konkrétní den

Jedná se o e-maily:

Naplánované e-maily jsou odesílány automaticky pomocí tzv. cronů. To jsou úlohy, které jsou na webu naplánovány na konkrétní den a čas a jsou spuštěny pod podmínkou, že je web aktivní – dojde k načtení administrace, homepage nebo jakékoliv jiné stránky.

E-maily se odešlou po první aktivitě na webu v nastavený den. V praxi to znamená, že pokud je cron naplánován např. na 4:00 ráno a první návštěvník si stránky otevře v 7:00, e-maily se odešlou v 7:00.

Systémový cron

Pokud nechcete spoléhat na návštěvnost webu, impuls k odeslání e-mailů může dát i tzv. systémový cron, který na serveru nastaví administrátor webu nebo o jeho nastavení požádáte váš webhosting. Systémový cron v předem určených intervalech (např. každý den v 5:00) odešle na web impuls ke spuštění naplánovaných úloh. Nahradí tak potřebnou aktivitu na webu pro účely spuštění naplánovaných akcí.

Plugin pro správu cronů

Pro sledování úloh naplánovaných pomocí cronu si můžete na web nainstalovat plugin z knihovny WordPressu, např. WP Crontrol. Pomocí tohoto pluginu je možné sledovat úlohy naplánované na webu a případně je podle potřeby upravit.

SimpleShop WP plugin používá následující úlohy (hooky):

  • Pro odesílání e-mailů s přihlašovacími údaji u členství od konkrétního dne: simpleshop_send_welcome_mail.
  • Pro odesílání e-mailů o zveřejnění nového obsahu: ssc_send_user_has_access_to_post_notification.

Oba e-maily se ve výchozím nastavení odesílají 1x denně v časných ranních hodinách.

Úprava naplánované úlohy

Pokud potřebujete, aby se e-maily se zveřejněním nového obsahu kontrolovaly a odesílaly častěji než jednou denně, je možné v pluginu pro správu cronů frekvenci změnit, např. na 1x za hodinu.

Nastavení četnosti spuštění cronu

Vyhledání naplánovaného e-mailu

Naplánované odeslání e-mailu s přístupovými údaji pro uživatele, který si zakoupil členství platné od konkrétního dne v budoucnu, si můžete zkontrolovat v seznamu cronů pomocí ID uživatele. ID získáte v řádku s URL adresou po otevření profilu testovacího uživatele.

ID uživatele v řádku s url adresou

V seznamu cronů pak pomocí ID uživatele vyhledejte naplánovaný e-mail a zkontrolujte, zda je u něj uveden správný den a čas odeslání.

ID uživatele v naplánovaném cronu pro welcome mail

Funkčnost cronů

Crony fungují automaticky. Jejich spuštění ale může narušit kromě nedostatečné aktivity na webu i výpadek serveru nebo některý z použitých pluginů pro optimalizaci rychlosti načítání stránek (tzv. cachovací plugin). Vše proto doporučujeme ještě před spuštěním ostrého provozu důkladně otestovat, abyste měli jistotu, že vaše e-maily v den D odejdou bez problémů.

Související články

Markéta Hladká

Tento návod pro vás napsala Markéta Hladká.

Ráda relaxuje na zahradě u knihy a šálku dobrého čaje, pokud zrovna nepečuje o své dva aktivní jednovaječné potomky.

Chcete se k článku na něco zeptat?

Napište nám