Platební metody

Tento návod je pro službu: Vyfakturuj.cz, SimpleShop

Platební metody, které budou vaši zákazníci moci používat pro úhradu objednávek nebo faktur, si můžete libovolně nastavit. V základním nastavení máte k dispozici platbu na dobírku a v hotovosti a pokud jste při registraci zadali číslo svého bankovního účtu, uvidíte v přehledu i platební metodu bankovní převod.

Nastavení

Přejděte v Nastavení na Faktury → Platební metody.

Jak nastavit novou platební metodu.

Přidání nových způsobů úhrady

Pro přidání dalších způsobů plateb klikněte na tlačítko Přidat nový způsob platby.

Vyberte jednu z možností.

Přidání nové platební metody

Klasický bankovní převod

Vyberte ze seznamu platební metodu Bankovní převod, zadejte název (např. název banky a měnu). Pokud je to třeba, vyberte variantu pro EET. Jestliže nemáte propojení s EET nastavené, políčko EET se vám nebude ve formulářích zobrazovat. Vyplňte údaje o bankovním účtu, měnu a uložte.

Hotovost

Vyberte ze seznamu platební metodu Hotovost a zadejte název, příp. EET a uložte.

Dobírka

Vyberte ze seznamu platební metodu Dobírka a zadejte název, příp. EET a uložte.

Platební karta bez poskytovatele

Tuto platební metodu využijete například v případě, kdy zákazník zaplatí kartou přímo přes váš platební terminál (např. v obchodě). Vyberte ze seznamu platební metodu Platební kartou bez poskytovatele a zadejte název, příp. EET a uložte.

Tato platební metoda je dostupná pouze ve Vyfakturuj.cz.

Online platby

Svým zákazníkům můžete pro úhradu dokladů nabídnout i online platební metody – platební brány, které umožňují online platby kartou i zrychlené bankovní převody. Podrobné podmínky jednotlivých platebních bran a postup jejich napojení najdete v samostatných návodech:

Zápočet

Používáte-li se svými obchodními partnery vzájemný zápočet vystavených faktur, můžete si tuto platební metodu nastavit i ve svém účtu ve Vyfakturuj.cz nebo SimpleShopu. Vyberte ze seznamu platební metodu Zápočtem, upravte název a případně aktivujte EET. Nastavení uložte.

Nastavení platební metody Zápočtem

Vlastní platební metoda

Vlastní platební metoda (v seznamu uvedena jako Obecné → Vlastní text) slouží pro všechny případy, kdy nelze použít některou z jiných možností. K dispozici máte také políčko Kód pro export, který slouží k zadání kódu pro přesnější export dat do účetních programů.

Nastavení vlastní platební metody

Kód pro export vložte podle nastavení ve vašem účetním programu Pohoda (Nastavení → Formy úhrad → Vydané faktury):

Kódy pro export v účetním programu Pohoda

Kód pro export v nastavení způsobů platby v MoneyS3:

Kódy pro export v účetním programu MoneyS3

Pořadí platebních metod

Pořadí, v jakém se platební metody budou zobrazovat na faktuře, můžete snadno změnit. Stačí je přetáhnout na požadovanou pozici. Způsob úhrady, který na fakturách používáte nejčastěji, přesuňte na první místo v seznamu. U ručně vystavených faktur bude tato platební metoda fungovat jako výchozí.

platební údaje

Archivace platební metody

Platební metodu, kterou už v účtu nechcete používat, můžete archivovat, aby se nezobrazovala ve výběru na fakturách nebo v prodejním formuláři v SimpleShopu. Bude ale stále uvedena na dříve vystavených dokladech.

Tlačítko pro archivaci najdete v detailu platební metody.

Archivace platební metody

Archivovanou platební metodu už nelze znovu obnovit.

Platební metody v prodejním formuláři SimpleShopu

Úprava názvu platební metody

U každé platební metody je v SimpleShopu možné změnit text, který se bude zobrazovat v prodejním formuláři. Pro změnu použijte tlačítko Upravit v nastavení dané platební metody. Chcete-li ve formuláři ponechat výchozí textaci, políčka vyplňovat nemusíte.

Tlačítko pro změnu textu u platební metody

Do jednotlivých políček vyplňte text v češtině a případně i v dalších jazycích, pokud je v některých prodejních formulářích používáte.

Vložení textů k platební metodě

Zobrazení v prodejním formuláři

Platební metody, které si vytvoříte v nastavení účtu, se v SimpleShopu zobrazují u každého produktu na záložce Formulář. Zaškrtnutím jednotlivých položek určíte, zda se způsob platby má zobrazit v prodejním formuláři.

Zaškrtávací políčka pro zobrazení platební metody ve formuláři

Změna platební metody zákazníkem

V nastavení můžete zvolit, zda si zákazník bude moci výběr platební metody během nákupu rozmyslet a způsob platby změnit.

Zobrazit/skrýt možnost změnit platební metodu po odeslání objednávky

Po odeslání objednávky může zákazník pomocí odkazu pod údaji k platbě přejít na výběr platebních metod, dostupných pro objednaný produkt.

Používáte-li u produktu vlastní děkovací stránku (URL po objednání na záložce Ostatní), odkaz na změnu platební metody se zákazníkovi zobrazí na stránce SimpleShopu, na kterou se dostane po kliknutí na tlačítko Zobrazit stav objednávky v e-mailu s potvrzením o nové objednávce.

Odkaz pro změnu platební metody

Ze seznamu si vybere jinou platební metodu, která se pak automaticky změní i v objednávce.

Změna platební metody - výběr jiné platby

Na veřejné stránce objednávky a faktury se zobrazí vždy jen jedna platební metoda – ta, kterou si zákazník aktuálně zvolil.

Platby a EET

Povinnost odesílat údaje o tržbách je do konce roku 2022 pozastavena a od 1. 1. 2023 je plánováno její úplné zrušení.

Aby propojení fungovalo, bude potřeba si nejprve vložit certifikát a aktivovat propojení v Nastavení → Propojení → EET. Pak se vám bude při výběru dalších platebních metod zobrazovat i políčko pro volbu, zda má systém data o těchto platbách zasílat do EET a pokud ano, přes kterou pokladnu.

Platebni_metody_eet

Související články

Markéta Hladká

Tento návod pro vás napsala Markéta Hladká ze zákaznické podpory Redbit s. r. o.

Píše články pro uživatele aplikací Vyfakturuj.cz a SimpleShop, a to téměř ve všech chvílích, kdy nepečuje o dva aktivní jednovaječné potomky. Ráda relaxuje na zahradě, nebo u knihy a šálku dobrého čaje.

Chcete se k článku na něco zeptat?