Prodej do zahraničí – nastavení

Tento návod je pro službu: SimpleShop

Pro nastavení prodeje do zahraničí můžete v SimpleShopu využít různé jazykové verze prodejního formuláře, různé měny a vybrat země, do kterých budete prodávat.

Nastavení cizího jazyka

Texty ve formuláři je kromě češtiny možné zobrazit i v cizím jazyce – slovenštině, angličtině nebo němčině. Políčko pro výběr jazyka najdete v nastavení produktu. Každou jazykovou verzi je potřeba nastavit jako samostatný produkt.

Pro texty na vystavených dokladech bude automaticky použitý stejný jazyk, který je zvolen ve formuláři.

V systému jsou k dispozici čtyři výše uvedené jazykové verze formuláře. Pro země, do kterých budete prodávat, vyberte jednu z nabízených možností.

Nastavení měny

Každý prodejní formulář umožňuje nastavení pouze jedné měny. Pro prodej ve více měnách (např. EUR a Kč) je potřeba vytvořit samostatné prodejní formuláře a na ně pak zákazníka nasměrovat pomocí odkazu nebo prodejního tlačítka. Práci vám alespoň trochu usnadní funkce pro vytvoření kopie stávajícího produktu:

Na vystavených dokladech bude automaticky použita stejná měna, která je vybrána ve formuláři.

Měny, ve kterých SimpleShop umožňuje vytvořit prodejní formulář, naleznete v úpravách produktu na záložce Obecné informace → Cena produktu.

Výběr měny u produktu

Kurz měny

Cizí měny se na dokladech přepočítávají aktuálním kurzem ČNB. V Nastavení → Výchozí hodnoty na faktuře si případně můžete nastavit pevný kurz.

Párování plateb a platební metody

U produktů v cizí měně, u kterých předpokládáte větší objem objednávek, je praktické si zřídit ve vaší bance účet v odpovídající měně a nastavit zasílání notifikací do SimpleShopu, aby mohly být platby automaticky párovány. Vyhnete se tak potížím při převodu prostředků v jiné měně než je na objednávce, kdy dochází k přeplatkům nebo nedoplatkům z důvodu kurzového rozdílu.

Chcete-li mít naprostou jistotu, že se platby ze zahraničí budou bez problémů párovat s objednávkami, nejjednoduší cestou je zřízení platební brány. Tam párování probíhá bezchybně a okamžitě.

Vybranou platební metodu (nebo metody) pro daný produkt nezapomeňte nastavit v úpravách produktu na záložce Formulář.

Pro jednotlivé jazykové verze si můžete nastavit vlastní názvy způsobů platby.

Prodej do zemí

V Nastavení → Prodej → Prodej do zemí zvolte země, které se mají zobrazovat v prodejním formuláři pro jednotlivé typy produktů.

Prodej do zemí u jednotlivých produktů

Země, do kterých budete produkt prodávat, si můžete nastavit i u jednotlivých produktů.

V detailu produktu klikněte na Upravit → Prodej do zemí.

Nastavení prodeje do zemí pro konkrétní produkt

Zvolte individuální nastavení prodeje do zemí pro tento produkt.

Individuální nastavení prodeje do zemí

V seznamu zemí zaškrtněte vybrané země a nastavení uložte.

DPH

Prodej zboží nebo služeb do 10 000 EUR ročně nepodléhá povinnosti odvádět DPH.

Nad tento limit už s DPH prodávat musíte, usnadněním ale je možnost registrovat se do režimu OSS (One Stop Shop) a DPH odvádět souhrnně. Více informací včetně postupu, jak nastavit správný výpočet DPH u produktů, najdete v našich článcích:

Přenesení daňové povinnosti

Vztahuje-li se na váš prodej režim přenesení daňové povinnosti – tzv. reverse charge (viz Zákon o DPH – režim přenesení daňové povinnosti), v nastavení produktu v SimpleShopu stačí zaškrtnout políčko Daň odvede zákazník.

Preneseni-danove-povinnosti

Po objednání produktu SimpleShop ověří v systému VIES, zda je zadané DIČ (resp. IČ DPH u slovenských odběratelů) platné a pokud ano, vystaví objednávku (a následně fakturu) v režimu přenesení daňové povinnosti.

Kontrola správného DIČ (IČ DPH) probíhá až v okamžiku objednání, nikoliv ihned po zadání DIČ (IČ DPH) do kolonky v prodejním formuláři.

Související články

Markéta Hladká

Tento návod pro vás napsala Markéta Hladká ze zákaznické podpory Redbit s. r. o.

Píše články pro uživatele aplikací Vyfakturuj.cz a SimpleShop, a to téměř ve všech chvílích, kdy nepečuje o dva aktivní jednovaječné potomky. Ráda relaxuje na zahradě, nebo u knihy a šálku dobrého čaje.

Chcete se k článku na něco zeptat?